Pięć filarów dobrego bloga – Ana Matusevic

Każdego dnia o moją uwagę walczą tysiące blogów. Potrzebowalibyśmy kilku żyć, żeby je wszystkie przejrzeć, a co dopiero regularnie czytać! Zresztą, czy warto tracić czas na blogi, które nie chcą być czytane? Na dobry blog składa się pięć filarów: jego autor, słowo pisane, pomysł na blogowanie, społeczność bloga i kwestie techniczne.

Anonimowość jest zgubna

Niektórzy blogerzy uważają, że anonimowość w internecie jest cnotą. A nie jest! Nie chcę wiedzieć, co myślą przypadkowi przechodnie. Nie przejmuję się uwagami nieznanych mi ludzi. Zależy mi na opinii tych osób, które udało się poznać bliżej. Poza tym lubię wiedzieć komu zawdzięczam literackie odkrycia.

Precz z obiektywnością !

Lubię czytać blogi, bo są subiektywne, często niepoprawne politycznie, prezentują świeże spojrzenie i inspirują. Blogi o książkach nie są wyjątkiem – chcę wiedzieć, co bloger myśli naprawdę.

Poprawność gramatyczna i językowa

Rzecz oczywista, jednak nie przez wszystkich przestrzegana. Nawet notki pisane w afekcie warto przeczytać raz i drugi, odpowiednio zredagować i dopiero wtedy opublikować. Z szacunku do swoich czytelników, bloger nie powinien ich męczyć niezrozumiałą składnią oraz farmą błędów gramatycznych.

W dobrym stylu

Bloger może pisać lekko i dowcipnie, może używać trudnych słów albo zdradzać zacięcie naukowe. Ważne, żeby robił to w sobie charakterystycznym stylu, dla którego będę regularnie wracać po więcej.

Wyróżnij się !

To jak przebieranie ziaren grochu – tyle blogów, a każdy… taki sam. Z przyjemnością wracam do tych blogerów, którzy mają pomysł na siebie. Niektórzy stawiają na różnorodność tematów (recenzje, relacje z wydarzeń, wywiady), inni na wąski zakres tematyczny lub oryginalny motyw przewodni strony. Pomysłów może być całe mnóstwo.

Regularna dostawa nowych treści

To jest to, co lubimy najbardziej. Mniej istotne jest, czy nowe notki pojawiają się codziennie, czy w każdy wtorek – wiem, kiedy mam wejść na bloga w poszukiwaniu nowych doznań intelektualnych.

Follow me

Nie każdy musi brylować na salonach mediów społecznościowych. I choć blog skupia wokół siebie społeczność stałych czytelników, ci mniej zdyscyplinowani powinni mieć możliwość śledzenia nowych postów: poprzez subskrypcję mailową, czytnik RSS, facebook, twitter… Pomysłów jest wiele. A istnienie chociaż jednego ze wspomnianych narzędzi jest oznaką dbałości o czytelnika.

Chcę zostawić komcia !

Istota blogu zakłada możliwość dyskusji. Jeżeli autor tego nie przewidział, najprawdopodobniej nie chce wiedzieć, co mam do powiedzenia.

Czytelność

Jasne litery na ciemnym tle. Migające i śpiewające dodatki oraz deszcz złotego brokatu. Oczy odmawiają posłuszeństwa już po krótkiej chwili, a elementarne poczucie smaku coraz dobitniej domaga się antidotum. W trosce o zdrowie czytelników autor blogu powinien zadbać o przejrzysty layout strony, intuicyjną nawigację oraz przyjazną dla oka czcionkę.

Mobile

Mobilna wersja strony to nie fanaberia, lecz standard. Ulubiony bloger dodał nową notkę? Przeczytałam ją w drodze do pracy lub pięć minut przed snem – na małym ekranie blog powinien szybko się ładować i pozostawać czytelny. Na koniec: diabeł tkwi w szczegółach! Również tych, które trudno ubrać w słowa.

ana

Ana Matusevic – tłumaczka z zawodu, blogerka z zamiłowania. Miłośniczka literatury faktu i oddolnych oraz nieszablonowych inicjatyw kulturalnych. Uważa, że nadszedł najwyższy czas, aby wykorzystać potencjał blogosfery. Współautorka blogu Misja: K.S.I.Ą.Ż.K.A., wyróżnionego na Blog forum Gdańsk 2012.

www.misja-ksiazka.pl

Ten i więcej artykułów znajdziecie wpublikacji „BiblioCamp, blogi, książki, ludzie”. Wydanie udostępnione jest na licencji CC-BY-SA 3.0 Polska (creative commons – uznanie autorstwa – na tych samych warunkach), za wyjątkiem zamieszczonych w niej fotografii. Teksty można kopiować i rozpowszechniać na blogach i portalach internetowych pod warunkiem podania informacji o autorze i wydawcy.


2 Replies to “Pięć filarów dobrego bloga – Ana Matusevic”

  1. dokładnie
    wszystko co najważniejsze Ana ujęłaś
    dla mnie najważniejsza jest czytelność
    co z tego że Blog ma wyszukaną, odjechaną formę, jak nawigacja po tych tworach zwyczajnie często mnie przerasta.

  2. Pingback: Blogi | Bibliocamp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *