Biblioteka miejscem akcji – 10 filmowych scen z biblioteką w tle

Regały pełne książek, wiekowe okazy biblioteczne, czy też zupełne nowości – biblioteka potrafi być fascynującym miejscem. Nic więc dziwnego, że scenarzyści umieszczają ją jako filmowe tło. A że okres wakacyjny, czy urlopowy sprzyja nadrabianiu zaległości filmowych – poniżej przedstawiamy 10 scen filmowych, które dzieją się pośród książkowych zbiorów.
1. Mumia

Rachel Weisz wciela się w rolę bibliotekarki, która podczas lektury Księgi Umarłych omyłkowo wskrzesza mumię Imhotepa. Film akcji, Egipt, stare księgi, wyścig z czasem i sporo humoru.

– Look, I… I may not be an explorer, or an adventurer, or a treasure-seeker, or a gunfighter, Mr. O’Connell, but I am proud of what I am.
– And what is that? 
– I… am a librarian. 

2. Piękna i Bestia

Czyli Disneyowski podryw „na bibliotekę”, zakończenie filmu wskazuje, że chyba udany.

3.  Harry Potter

Są w bibliotece takie miejsca, do których wstęp mają tylko niektórzy. W Hogwarcie był to Dział Ksiąg Zakazanych, gdzie przy użyciu peleryny niewidki, udał się Harry w poszukiwaniu informacji na temat Nicolasa Flamela. Hermiona odnalazła tam przepis na eliksir wielosokowy, a Harry korzystał z zasobów bibliotecznych by przygotować się do Turnieju Trójmagicznego.

4.  Miasto Aniołów

Jeśli kiedyś zastanawialiście się, gdzie można spotkać Anioły – to już wiecie 😉

5. Piękny umysł

Historia oparta częściowo na biografii słynnego matematyka i noblisty w dziedzinie ekonomii. Filmowa scena ukazuje Johna Nasha, który przesiedział dwa dni z bibliotece w poszukiwaniu tematu na doktorat. Obserwując świat przez okno próbował dostrzec uniwersalne matematyczne zależności. Kto powiedział, że nie można znaleźć matematycznego wzoru na walkę gołębi o kawałek chleba, czy grę w futbol amerykański?

6. Filadelfijska opowieść

Film z 1940 roku, z Cary Grantem, Jamesem Stewartem i Katherine Hepburn.

Macaulay, reporter brukowy znajduje w bibliotece Tracy czytającą książkę z jego opowiadaniami. Wywiązuje się ciekawa rozmowa między autorem a zaskoczoną jego wrażliwością bohaterką filmu.

7. Śniadanie u Tifanny’ego

Pełny emocji moment, kiedy Paul wyznaje Holly Golightly miłość i zdecydowanie nie jest to ckliwa scena. Przykład, że książka może być katalizatorem przeróżnych uczuć.

8. Indiana Jones 

Biblioteka przewija się przez całą serię filmów o Indiana Jonesie – w ostatniej części bohaterowie przejeżdżają motorem przez sam jej środek. Rada od samego dr. Jonesa – Jeśli chcesz być dobrym archeologiem, musisz wyjść z biblioteki

Z kolei w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata” biblioteka skrywa niesamowite tajemnice –  zawarte nie tylko w książkach 😉


9. Pokuta

Nie mogło oczywiście zabraknąć sceny miłosnej, chociaż myślę, że większość widzów zapytanych o miejsce akcji z trudem je sobie przypomni.

10. Skazani na Shawshank

Niesłusznie skazany na dożywocie Andy Dufresne, stara się stworzyć w więzieniu bibliotekę z prawdziwego zdarzenia. Książki jako namiastka człowieczeństwa i sposób ucieczki od wieziennej codzienności.

 

Kadry filmowe pochodzą z listal.com oraz movie-screencaps.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *