Potencjał bibliotek cyfrowych

28 marca w środę o godz. 16:30 odbędzie się ostanie z marcowego Bibliocampu spotkanie dotyczące bibliotek cyfrowych.
Gościem campu jest Iwona Joć-Adamkowicz – Kierownik Działu Regionalnego oraz Specjalistka ds. promocji regionu Wojewódzkiej i  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
 

 

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z możliwościami bibliotek cyfrowych oraz poznają podstawowe zagadnienia związane z ich funkcjonowaniem. Dowiedzą się jak można je wykorzystywać do pozyskiwania informacji przydatnych np. w pracach naukowych, dziennikarskich, socjologicznych itp.

 Biblioteki cyfrowe umożliwiają udostępnianie w internecie publikacji cyfrowych, np. czasopisma elektroniczne lub e-booki, a także zdigitalizowanych tradycyjnych publikacji papierowych, jak: czasopisma, książki, mapy, zdjęcia, itp. Nazwa „biblioteka cyfrowa” nawiązuje do tradycyjnej biblioteki, która wypożyczała zbiory z własnego lokalu. Należy jednak zaznaczyć, że funkcjonalnie biblioteka cyfrowa odpowiada raczej czytelni, do której zbiorów dostęp możliwy jest bez konieczności fizycznej obecności czytelnika w miejscu świadczenia usługi. W odróżnieniu od repozytoriów cyfrowych, gromadzących zazwyczaj zbiory współczesne, udostępniane przez autorów na licencjach otwartych, biblioteki cyfrowe o otwartym dostępnie często gromadzą utwory stare, ze względu na wygaśnięcie majątkowych praw autorskich stanowiące domenę publiczną.

W Polsce funkcjonują 84 biblioteki cyfrowe. Zarejestrowane są one w Federacji Bibliotek Cyfrowych, posiadającej wspólną wyszukiwarkę. Wszystkie one – by m.in. uniknąć tzw. duplikatów – skupiają się na digitalizacji materiałów z najbliższego im obszaru, zbiory ich są więc w większości „regionalne”.

 

 

Iwona Joć-Adamkowicz – absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim (UG), studiowała również na Podyplomowym Studium Dziennikarstwa przy UG. Była dziennikarka „Dziennika Bałtyckiego”, redaktor naczelna miesięcznika „Pomerania”, a także wykładowczyni przedmiotu Publicystyka regionalna na kierunku Dziennikarstwo UG. Obecnie kierownik Działu Regionalnego oraz specjalistka ds. promocji regionu w WiMBP w Gdańsku. Redaktor książek popularnych, popularnonaukowych i edukacyjnych, wydawanych przez pomorskie wydawnictwa.

 

Wstęp wolny

Uwaga! Ograniczona liczba miejsc.

Prosimy o zgłoszenia na adres :

filia_gdanska@wbpg.org.pl

Osoby zainteresowane konkretnym zagadnieniem albo mające pytanie do prelegenta – prosimy o maila.

Wybierzemy najciekawsze i przekażemy prowadzącym.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku 
Filia Gdańska 
ul. Mariacka 42 
80-833 Gdańsk 
tel. 58 301 03 62

One Reply to “Potencjał bibliotek cyfrowych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *