Porozmawiajmy o (nowych) mediach w szkole

„Porozmawiajmy o (nowych) mediach” to cykl trzech spotkań w formie word cafe o edukacji medialnej skierowane do bibliotekarek i nauczycieli, animatorów kultury i edukatorek kulturalnych.
O nowych mediach oraz edukacji medialnej w szkołach porozmawiamy 24 września.
Czym są nowe media i dlaczego tak wiele o nich obecnie słyszymy i mówimy? Jak można je włączyć w działania edukacyjne, projekty artystyczne, animacyjne i codzienną działalność szkół?
Zaproszenie na spotkania skierowane jest do osób, które wykorzystują nowe media podczas lekcji szkolnych, w edukacji nieformalnej, a także wszystkich zainteresowanych tym tematem i tych, którzy dopiero chcą się zająć edukację medialną.
Pierwsze spotkanie, dotyczące nowych mediów w instytucjach kultury, odbyło się 16 maja w Projektorni GAK. Podsumowanie i materiały można przeczytać na blogu bibliocamp.info
Termin: 24.09.2014 (środa), 11:00-14:00, Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących, ul. Subisława 22 (Gdańsk – Żabianka)
Spotkanie rozpoczną się od kilkuminutowych prezentacji – w formie giełdy pomysłów i projektów
z zakresu edukacji medialnej – tych zrealizowanych i tych dopiero pomyślanych. Kamil Wnuk przedstawi prezentację pt. „Nowe media w edukacji artystycznej. Metodyka nauczania”
Po niej nastąpi dyskusja przy stolikach tematycznych – world cafe. Będzie to okazja, żeby przedyskutować szanse i wyzwania, jakie wynikają z włączania nowych mediów do działań szkół. Poprowadzą je ekspertki, które zaproponują tematy do inspirujących rozmów. Emilia Elert, koordynatorka projektu Szkoła z klasą 2.0 w Centrum Edukacji Obywatelskiej, w czasie giełdy pomysłów opowie o tym, w jaki sposób Szkoła z klasą 2.0 wspiera nauczycieli w zakresie korzystanie z nowych mediów, a w części world cafe zaprosi do dyskusji o tym, jak wprowadzić elementy edukacji medialnej czy wiedzy o mediach na różnych przedmiotach?  Z kolei Karolina Kryczka-Kowalska zaprosi do warsztatowej pracy nad tematem: Materiały wideo w opowiadaniu o dziedzictwie kulturowym w internecie.
Podsumowania spotkania ukażą się na blogu Bibliocampu. Osoby, które wezmą udział w spotkaniu, otrzymają zaświadczenia o uczestnictwie.
Ilość miejsc jest  ograniczona. Zapisywać się można za pośrednictwem portalu evenea:

http://evenea.pl/imprezy/kultura-i-sztuka/gdansk/porozmawajmy-o-nowych-mediach-w-szkole-60751/

 

Decyduje kolejność zgłoszeń (jedną instytucję/organizację mogą reprezentować maksymalnie dwie osoby), które przyjmujemy do 23 września do godziny 15:00. Nie zwracamy kosztów dojazdu na spotkanie.
Zachęcamy także do przesyłania propozycji wystąpień w pierwszej części spotkania – podczas giełdy. Każda osoba będzie miała 5 minut na prezentację swojego projektu, a do dyspozycji: komputer, rzutnik oraz głośniki. Na zgłoszenia czekamy do 17 września do godziny 15:00. W zgłoszeniu prosimy zawrzeć: imię i nazwisko prezentującej osoby, tytuł prezentacji, opis (do 2000 znaków ze spacjami) zawierający m.in. informację, w jaki sposób dane działanie wykorzystuje nowe media. Zależy nam na prezentacji różnych działań, które mogą być inspiracją dla innych uczestniczek i uczestników. Opisy projektów zamieścimy po spotkaniu na blogu Bibliocampu.
Emilia Elert – nauczycielka języka polskiego, autorka programu własnego do klasy ogólnej z elementami dziennikarstwa, wiedzy o mediach i kulturze. Od 2010 roku związana z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Trenerka CEO w programach Aktywna edukacja, koordynatorka główna programu Szkoła z klasą 2.0, mentorka w programie Aktywna edukacja i Włącz się. Młodzi i media. Autorka scenariuszy lekcji z elementami Oceniania Kształtującego i TIK. Gorąca zwolenniczka przemyślanego użycia technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji.
Karolina Kryczka-Kowalska – filolożka, redaktorka, realizatorka materiałów audiowizualnych. W Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, z którym jest związana od 2005 roku, pracuje w Laboratorium Nowe Media. Jest odpowiedzialna za filmotekę. Zajmuje się też tworzeniem audiowizualnych opowieści o mieście. Koordynatorka projektu „Spotkania z dokumentem” i „Remiks dokumentalny”.
Absolwentka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku filologia polska na specjalności redaktorsko-medialnej.
Kamil Wnuk – absolwent Politechniki Radomskiej w zakresie Działań Multimedialnych (obecnie Uniwersytet Techniczno-Humanistyczny oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Obecnie doktorant w Zakładzie Edukacji Artystycznej Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2011 nauczyciel w Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu. Współpracuje jako instruktor zajęć artystycznych z Oddziałem Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Poznaniu. Był asystentem w IV Pracowni Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej  Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz nauczycielem w Liceum Plastycznym im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu.
Artysta wizualny, performer, trickster; działający pomiędzy definicjami, tworzy instalacje, video-art, a także prowadzi warsztaty. Szczególnie zainteresowany kwestią instytucjonalizacji sztuki oraz jej funkcjonowania we współczesnym świecie.
Pragnę przybliżyć efektywne sposoby nauczania w szkołach gimnazjalnych wykorzystujące Nowe Media poprzez analizę celów, treści, metod oraz form organizacyjnych kształcenia. A także w jaki sposób wpływają na sztukę oraz jej odbiór i jak można wykorzystywać nowe technologie w sposób kreatywny. Pojęcie sztuki Nowych Mediów można oznaczać jako sztukę tworzoną przy użyciu i opanowania technicznych umiejętności w zakresie obsługi narzędzi cyfrowych przy rozwijaniu inwencji oraz wrażliwości ucznia. To nowe podejście do otaczającej nas rzeczywistości wynikające z możliwości jakie otwierają przed uczniem wszelkie nowe technologie na ich wczesnym etapie rozwoju. Najważniejsze jednak jest to, by wszyscy czerpali radość z tworzenia i zrozumieli, że każdy człowiek jest inny, a każda praca jest wartościowa. Zaprezentuję prace uczniów zakresu Nowych Mediów z Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu.
kontakt: bibliocamp@wbpg.org.pl, anna.miler@gak.gda.pl
Pomysł i koordynacja spotkań „Porozmawiajmy o (nowych) mediach”:  Anna Miler
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Partner: Projektornia Gdański Archipelag Kultury
Współpraca: Mariola Treder
Projekt „Bibliocamp” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *