PROGRAM 2015

Nowe wyzwania edukacji informacyjnej i medialnej

 

Zapraszamy na Bibliocamp w cyberprzestrzeni – serię webinariów dla bibliotekarzy (i nie tylko) w postaci webinariów. W 5 kolejnych środowych wieczorów, począwszy od 23 września, zawsze o godz 18.00 zapraszamy przed ekrany Waszych komputerów/laptopów/tabletów. Zaproszeni przez nas doświadczeni praktycy opowiedzą o nowych wyzwaniach w edukacji informacyjnej i medialnej w bibliotece (i nie tylko).

Zawsze w środy o godz. 18.00! Wystarczy kliknąć tu.

ROZKŁAD JAZDY

23.09 godz.18.00

Nowe technologie edukacyjne w bibliotece – webinarium wprowadzające

Prowadząca: Marta Kostecka

Czat moderuje: Dagna Kruszewska-Mach

 

30.09 godz.18.00

Tablet w bibliotece, biblioteka w tablecie

Prowadząca: Dagna Kruszewska-Mach

Czat moderuje: Ania Krawczyk

 

7.10 godz.18.00

Pracownia selfpublishingu w Twojej bibliotece

Prowadząca: Agata Rzędowska

Czat moderuje: Marta Kostecka

 

 

14.10 godz.18.00

Jak redagować stronę internetową dla użytkowników o specjalnych potrzebach

Prowadząca: Elżbieta Matonóg

Czat moderuje:  Marta Kostecka

 

21.10 godz.18.00

Teksty w tech-stylu – jak działać z książką z wykorzystaniem nowych technologii

Prowadząca: Anna Krawczyk

Czat moderuje: Elżbieta Matonóg

 

 

Marta Kostecka poprowadzi webinarium wprowadzające “Nowe technologie edukacyjne”. Przedstawi na nich ideę przyświecającą webinariom na temat nowych wyzwań edukacji medialnej i informacyjnej w bibliotece, uchyli rąbka tajemnicy na temat nadchodzących kolejnych webinariów, a przede wszystkim omówi najważniejsze zmiany, jakie zaszły ostatnio na gruncie zarówno technologii edukacyjnych, jak i samych treści edukacji medialnej.

O autorce: Pracuję w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. Prowadziłam liczne  warsztaty dla bibliotekarzy z zakresu nowych mediów i nowych technologii. Byłam nauczycielką, mam doświadczenie i przygotowanie pedagogiczne. Należę do zarządu Komisji Edukacji Informacyjnej przy Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich oraz do LABiBu – sieci aktywnych bibliotekarzy i sympatyków bibliotek. Zainteresowania: nowe media i nowe technologie, w tym d-learning, information literacy, kształcenie ustawiczne, edukacja przez całe życie.

 

Dagna Kruszewska-Mach na webinarium “Tablet w bibliotece, biblioteka w tablecie” opowie o wykorzystaniu tabletów w pracy z użytkownikami bibliotek, o tym, jakie aplikacje się sprawdzają, przywoła też doświadczenia Tablet Masterów (finalistów projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego “Tablety w Bibliotece”) z całej Polski oraz ciekawe projekty z zagranicy. Opowie też, jak tablet może ułatwić codzienną pracę bibliotekarza.

O autorce: Kustosz i Tablet Master w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszynie, koordynator grupy LABiB Biblioteka Cyfrowy Świat. Interesuję się promocją i marketingiem, nowymi technologiami oraz kreowaniem przyjaznej użytkownikowi przestrzeni bibliotecznej.

 

Agata Rzędowska na webinarium “Pracownia self publishingu w Twojej bibliotece” opowie czym jest self publishing i dlaczego warto zaprosić go do biblioteki, przedstawi fakty i mity na temat self publishingu, podpowie, jak zorganizować pracownię i przedstawi garść praktycznych przykładów, jak wykorzystać self publishing w swojej bibliotece.

O autorce: w Fundacji Praeceptor odpowiada za projekty edukacyjne skierowane do dorosłych. Zaangażowana w różne formy promocji czytelnictwa także jako współautorka książek z zakresu prezentacji multimedialnych i wystąpień publicznych. Na co dzień pracuje słowem: pisząc materiały edukacyjne, redagując artykuły specjalistyczne, przygotowując relacje i materiały na strony internetowe. Self publishing w jej wydaniu jest odarty z mitów oraz traktowany jako efektywne narzędzie komunikacyjne i promocyjne.

 

Elżbieta Matonóg opowie dostosowaniu stron internetowych na potrzeby osób niepełnosprawnych podczas webinarium „Jak redagować stronę internetową biblioteki dla użytkowników o specjalnych potrzebach”. W centrum jej zainteresowania nie będą kwestie techniczne, a zagadnienia redakcyjne, gdyż bardzo często właśnie od redakcji tekstu zależy, czy jest on możliwy w odbiorze dla użytkownika niepełnoprawnego.

O autorce: Fascynują mnie nowe technologie, ich zastosowanie w instytucjach kultury oraz w edukacji. Od lat szkolę seniorów z podstaw obsługi komputera i wykorzystywania technologii w codziennym życiu. Prowadzę również warsztaty dla dzieci z bezpiecznego korzystania z Internetu.

 

Anna Krawczyk opowie o wykorzystaniu narzędzi technologicznych w pracy z książką podczas webinarium “Teksty w tech-stylu – jak działać z książką z wykorzystaniem nowych technologii”. Na podstawie własnych doświadczeń pokaże, w jak innowacyjny i zaskakujący sposób można połączyć tradycyjne medium, jakim jest książka papierowa z nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.
O autorce: polonistka, absolwentka studiów doktoranckich Katedry Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego. Od 2012 roku pracuje w Centrum Literatury Dziecięcej w Bibliotece Galerii Książki w Oświęcimiu. Autorka i współkoordynatorka projektów Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego w latach 2012-2015. Działa w sieciach (Labib, Superbelfrzy), jest trenerką w projekcie Mistrzowie Kodowania oraz członkinią stowarzyszenia Hackerspace Silesia. W wolnych chwilach śpiewa w zespole Psychodelic Sexy Funk.

 

 

ODBYŁO SIĘ JUŻ W TYM ROKU:
GENERACJ(E) – międzypokoleniowe spotkania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych

 

Warsztaty „Gdzie zaginęła Gracja Informacja?” dla młodzieży, rodziców oraz seniorów
Prowadząca: Marta Trzeciak 

Terminy:  7 maja, 14 maja oraz 21 maja w godz. 16.30 – 18.00

Filia 62  (ul.Podkarpacka 1, Gdańsk -Niedźwiednik)

Zapisy: filia_62@wbpg.org.pl lub w bibliotece

Więcej informacji.

 

„Blog, czyli sposób na siebie”

Warsztaty blogowe na dwa głosy to 3 spotkania, na których postaramy się przekazać uczestnikom swoje najciekawsze doświadczenia związane z blogowaniem, pokażemy ciekawe przypadki prosto z życia blogosfery. Pokażemy gdzie i jak szukać tematów. A także udowodnimy, że blogowanie może też być ciekawym doświadczeniem międzypokoleniowym

Prowadzący: Joanna Gwizdała, Bartosz Cicharski

Terminy:

13 maja o godz.18.00

17 czerwca o godz.18.00

23 września  o godz. 18.00

Filia Naukowa (ul. Obrońców Wybrzeża  2, Gdańsk – Przymorze)

Zapisy: filia_29@wbpg.org.pl lub w bibliotece

Więcej informacji.

 

„Warsztaty z obsługi drukarki i projektowania w 3D”

Prowadzący:  Paweł Hommel

Terminy: 11, 12, 15, 16 czerwca w godz. 17.00 – 18.30

Biblioteka Kokoszki (ul. Azaliowa 18, Gdańsk – Kokoszki)

Zapisy: promocja@wbpg.org.pl

Więcej informacji.

 

WYDAJ(E) |WARSZTATY

 

Short story. Poradnik pisania krótkich form

Prowadząca: Barbara Piórkowska

Termin: 11 czerwca godz. 11.00- 15.00

Instytut Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Zapisy: promocja@wbpg.org.pl

Więcej informacji.

 

Jak pisać lepsze teksty z pomocą mediów społecznościowych?

Prowadząca: Katarzyna Michałowska

Termin: 15 czerwca godz. 10.00-14.00

Biblioteka pod Żółwiem (ul. Świętego Ducha 111/113)

Zapisy: promocja@wbpg.org.pl

Więcej informacji.

 

Wydaj(e)

Prelegenci:

Anna Piwowarska  Jak pisać o książkach? www.autentycznycopywriting.pl,

Marek Rogala  Kultura skompresowana w kwadracie, czyli eskaem.pl – szybka kultura miejska. Promocja trójmiejskiej kultury a promocja literatury www.eskaem.pl

Rafał Hetman Nietypowe sposoby promocji książek w sieci i realu www.czytamrecenzuje.pl

Termin: 19 czerwca (piątek) godz. 18.00

Spotkanie poprowadzi Monika Bogdanowicz

Olivia Business Centre, budynek Olivia Four (parter, wejście od strony patio); al. Grunwaldzka 472A

Wstęp wolny. Potwierdź nam swoją obecność w serwisie evena.pl

Więcej informacji.

 

Trudne życie twórcy – jak połączyć kreatywność ze skuteczną realizacją swoich pomysłów

Prowadzący:  Jacek Kłosiński

Termin: 20 czerwca (sobota) w godz.10.00 -14.00

Biblioteka pod Żółwiem (ul. Świętego Ducha 111/113)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Zapisy: promocja@wbpg.org.pl

Więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *