KULTURA W SIECI

kultura w sieci

Biblioteka Manahattan (al. Grunwaldzka 82, Gdańsk-Wrzeszcz)

wstęp wolny

08.06.2013
Godz. 12.00
Self-publishing. Jak wydać książkę w 5 minut i na niej zarobić? – warsztat

Celem warsztatów będzie przedstawienie zjawiska self-publishingu na przykładzie Wydaje.pl. Zostaną przedstawione możliwości, jakie daje self-publishing i portal Wydaje.pl. Pokażę jak szybko można wydać swoją książkę i jak na niej zarobić. Postaram się odpowiedzieć na pytanie czym jest (a czym nie) self-publishing, jak wygląda jego sytuacja w Polsce i na świecie, jakie błędy czyhają na początkujących self-publisherów i jak ich uniknąć. Zostaną również omówione przykłady kilku autorów, którym udało się osiągnąć sukces dzięki samopublikowaniu.

Wydaje.pl to pierwszy i największy portal self-publishingowy w Polsce, w którym każdy może wydać swoją publikacje w postaci ebooka oraz książki drukowanej, niezależnie od gatunku – od beletrystyki, przez prace naukowe po poradniki. Portal oferuje również usług wydawnicze, takie jak redakcja, korekta, skład techniczny i projektowanie okładki. W swojej ofercie ma ponad tysiąc ebooków, publikowanych przez uznanych pisarzy, jak i debiutantów.

Kinga Kasperek – związana z serwisem Wydaje.pl, gdzie jest odpowiedzialna za koordynację zamówień oraz obsługę klienta. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie  Śląskim, redaktorka i początkujący krytyk literacki. Zafascynowana kulturą popularną, nowymi mediami i ich związkami z literaturą.

zapisy: paweł_radziszewski@wbpg.org.pl

 

Godz. 14.00
Literacki Networking, czyli dobre praktyki we współpracy bloger – wydawca

Przychodzi bloger do wydawcy, a czasem to wydawca przychodzi do blogera – i co dalej? Jak nawiązać dobrą, długotrwałą i owocną współpracę? Na czym ma polegać? W jaki sposób bloger może zaprezentować swój potencjał? Czy bloger nadaje się tylko do pisania recenzji? Jak wydawnictwa mogą wykorzystać potencjał blogów w promocji książek?

Podczas naszej dyskusji spotkają się przedstawiciele blogosfery i wydawnictw, by wymienić się doświadczeniami i porozmawiać o blaskach i cieniach takiej współpracy. Celem „Literackiego Networkingu” jest stworzenie kodeksu dobrych praktyk, które pomogą zarówno blogerom, jak i wydawcom w lepszej komunikacji i stworzeniu partnerskich relacji.

Dagny Kurdwanowska –  nałogowa pożeraczka książek, czekolady i innych słodkości. Uzależniona także od czarnej kawy i pisania. Nie zamierza z tym walczyć. Przez dekadę pracowała jako dziennikarka w rozmaitych działach kulturalnych, m.in. w Twoim Stylu i dzienniku Polska/The Times. Autorka książki „Biblioteka samobójców”. Dziś blogerka, recenzentka i jeden z mózgów serwisu poświęconego książkom Czytam w Wannie.

www.czytamwwannie.pl

Ana Matusevic –  tłumaczka z zawodu, blogerka z zamiłowania. Miłośniczka literatury faktu i pasjonatka oddolnych oraz nieszablonowych inicjatyw kulturalnych. Uważa, że nadszedł najwyższy czas, aby wykorzystać potencjał blogosfery. Współautorka blogu Misja: K.S.I.Ą.Ż.K.A., wyróżnionego na Blog forum Gdańsk 2012.

www.misja-ksiazka.pl

Jolanta Świetlikowska –  doktor nauk humanistycznych, literaturoznawczyni i krytyk literacki, interesuje się głównie literaturą XIX wieku i współczesną kulturą popularną. Właścicielka Oficynki, wydawnictwa publikującego literaturę kryminalną oraz książki popularnonaukowe na temat popkultury. Współwłaścicielka istniejącego od 2007 roku serwisu poświęconego kryminałowi, thrillerowi i szeroko rozumianej sensacji, Zbrodnia w Bibliotece.

www.oficynka.pl

Patryk Sadowski –  zafascynowany książkami od małego, pamięta jak z wypiekami na twarzy czytał opowieści tysiąca i jednej nocy, w których Szeherezada opowiadała o dżinie i Aladynie. Zajmuje się promowaniem czytelnictwa z pasji i dla przyjemności. Pracuje w wydawnictwie Bellona. Lubi fantastykę, powieści historyczne, powieści sensacyjne z cyklu „zabili go i uciekł”.”

www.bellona.pl

 

Godz. 16.00
Książka elektroniczna czy papierowa? 

Podczas spotkania dyskutanci przedstawią sytuację książki rozumianej tradycyjnie, drukowanej, w perspektywie rosnącej popularności e-booków, czyli konflikt starego z nowym. Wspólnie z Państwem porozmawiamy, czy to starcie ma charakter wyniszczający, czy też można się tu doszukiwać szans na twórczą koegzystencję. Zaprezentujemy najciekawsze przykłady książki elektronicznej i drukowanej, pokusimy się o wskazanie perspektyw rozwoju.

Artur Rogoś –  od kilkunastu lat w branży wydawniczej. Pracował w wydawnictwie słowo/obraz terytoria, GWO, Tower Press, krótko w Gazecie Wyborczej. Obecnie w Europejskim Centrum Solidarności i usługowym projekcie wydawniczym Części PROSTE. Doktorant UG.

www.proste.com.pl

Jarosław Kowal – ex-działacz kulturalny (fundacja Plankton), ex-organizator koncertów (klub Ucho, festiwal Globaltica, agencja artystyczna Freakpointing), aktywnie uprawiający jeden z najbardziej zdewaluowanych zawodów świata – dziennikarstwo. Pracuje w lokalnych mediach (radio Fabryka, portal GdanskTown.pl, Kurier Gmin i Powiatu Gdańskiego) i naiwnie wierzy w siłę słowa pisanego. Pod koniec 2013 roku wyda debiutancką powieść pt. „Zły Człowiek”.

 

Godz. 18.00
Kultura bez pośredników?

Crowdfunding, selfpublishing, blogi, vlogi… Czy wydawnictwa, media i wytwórnie są nam jeszcze potrzebne? Jak oceniać jakość, gdy każdy może publikować? A może starych pośredników zastępują nowi?

W odniesieniu do konkretnych przykładów i najnowszych teorii porozmawiamy o nowych sposobach produkcji i dystrybucji dóbr kultury. Przyjrzymy się twórcom w czasach rozwoju przemysłów kreatywnych i kultur prosumpcji. Zastanowimy się nad rolą i miejscem pośredników w sieciowych obiegach kultury.”

Sławomir Czarnecki – manager kultury, filozof, autor bloga Widownia . Koordynator programów Obserwatorium Kultury i Medialab w Instytucie Kultury Miejskiej. Na blogu pisze o polityce kulturalnej, relacjach kultury wysokiej i popularnej oraz nowych mediach w kulturze.

www.widowniablog.pl

Marcin Niewęgłowski – przedsiębiorca, konsultant, autor bloga Creative Industries. Interesuje się twórczymi rozwiązaniami na styku kultury i biznesu, nowymi mediami i przemysłami kreatywnymi. Finalista konkursu British Council „Young Creative Entrepreneur 2012”. Na blogu pisze o sektorze kreatywnym, public relations w kulturze, muzycznym know-how oraz synergii kultury i biznesu.

www.creativeindustries.co

Piotr Siuda – doktor socjologii, autor bloga Popblog. Wśród jego naukowych zainteresowań znajdują się między innymi socjologia kultury popularnej, społeczne aspekty internetu oraz społeczności fanowskie. Autor książki “Kultury prosumpcji. O niemożności powstania globalnych i ponadpaństwowych społeczności fanów.” (2012). Na blogu pisze o popkulturze, prosumpcji, internecie i książkach.

www.piotrsiuda.pl

 
Organizatorzy:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 
Partnerzy:

Fundacja Projekt Kultura

Instytut Kultury Miejskiej

Edukator Medialny

Stowarzyszenie Arteria

iBedeker.pl

 
Patronat medialny:

trojmiasto.pl

sbp.pl