DZIECI DLA SIECI

dzieci dal sieci

Zapraszamy najmłodszych uczestników wkraczających w świat internetu. Specjalnie dla nich odbędą się warsztaty  dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu oraz spotkanie z blogerką piszącą o książkach dla dzieci.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Filia nr 9, ul. Jagiellońska 8
18.05.2013
Dzieci w biblio-sieci

Na warsztat „Dzieci w biblio-sieci” zapraszamy uczennice i uczniów klas 4-6 szkół podstawowych. Będziemy szukać odpowiedzi między innymi na pytania: „kto zapewnia nam bezpieczeństwo na ulicy i w szkole a kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w internecie? Czy kiedy dzieje się coś niepokojącego możecie wezwać internetowych policjantów i policjantki?
Na podstawie doświadczeń młodych użytkowniczek i użytkowników internetu stworzymy kodeks bezpieczeństwa w sieci, a wybrane zasady – przy użyciu z aplikacji dostępnych w sieci – zwizualizujemy dla waszych kolegów i koleżanek. Na koniec zapraszamy na turniej wiedzy o internecie!

Prowadzenie: Anna Miler  i dr Grzegorz Stunża  

Dr Grzegorz D. Stunża – adiunkt w Pracowni Edukacji Medialnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadzi blog edukatormedialny.pl. W pracy naukowej zajmuje się tematyką uczących się, sieciowych społeczności oraz kompetencjami komunikowania. Współpracuje jako ekspert z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacją Nowoczesna Polska oraz Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku. Obecnie stażysta w Centrum Cyfrowym w Warszawie.

www.edukatormedialny.pl

Anna Miler – absolwentka politologii i kulturoznawstwa (specjalność audiowizualna) na Uniwersytecie Gdańskim. Zajmuje się nieformalną edukacją kulturalną oraz animacją kultury. Pracuje w Projektorni Gdańskim Archipelagu Kultury i Stowarzyszeniu Arteria, gdzie jest członkinią zarządu i koordynatorką projektów. Przez trzy lata powadziła edukację filmową w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej w Klubie Żak oraz Akademii Filmowej w Multikinie. Uczestniczyła w Seminarium Wizualnym Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Jest członkinią Grupy Animacji Medialnej, Sieci Młodych Europejskiego Parlamentu Kulturalnego oraz Trójmiejskiej Akcji Kobiecej. Jednym z najważniejszych działań, w jakich obecnie bierze udział jest projekt „Stocznia jest kobietą”, który wyłonił się z trójmiejskiego projektu herstorycznego „Metropolitanka”. Na podstawie wywiadów z kobietami i mężczyznami związanymi z dawną Stocznią Gdańską tworzymy audioprzewodnik po terenach postoczniowych.

www.art-eria.pl

 

05.06.2012
Między półkami, między stronami. O blogach poświęconych książkom dla dzieci.

Podczas spotkania rozmawiać będziemy o tym, co to jest blog i kim jest bloger. Obejrzymy kilkanaście blogów poświęconych książkom dla dzieci i młodzieży. Zgadywać będziemy, z jakich książek pochodzą ilustracje na nich zaprezentowane. Podyskutujemy o tym, czy książki można oceniać przy pomocy „bomb”, czy bloga mogą pisać tylko dorośli a także o tym, czy blog może zastąpić szkolny dzienniczek lektur. Poznamy zabawy blogerów i wspólnie spróbujemy stawić czoła jednemu wyzwaniu czytelniczemu.

Prowadzenie: Dorota Karaś 

Dorota Karaś  – pisze i czyta, wychowując  trójkę dzieci. Od kilkunastu lat pracuje w „Gazecie Wyborczej” w Gdańsku, obecnie zajmuje się sztuką i literaturą. Czyta prawie tyle samo książek dla dzieci, co dla dorosłych. Uważa, że literatura dla najmłodszych najlepiej sprawdza się w głośnym czytaniu. Wtedy najlepiej widać niedociągnięcia, braki, dłużyzny, niefortunny szyk zdań. Codziennie mogłaby czytać na głos Astrid Lindgren – zdaniem Doroty Karaś,  to najlepsza pisarka dla dzieci wszechczasów.

www.zaczytani.blox

 

 

wstęp bezpłatny

ograniczona liczba miejsc

zapisy: alicja_lipinska@wbpg.org.pl

 

Organizatorzy:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy:

Referatu Organizacji Oświaty Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Gdańsku

Edukator Medialny

Stowarzyszenie Arteria

Instytut Kultury Miejskiej

Fundacja Projekt Kultura

iBedeker.pl

Patronat medialny :

trojmiasto.pl

sbp.pl