FESTIWAL NOWYCH TECHNOLOGII 2016

Festiwal Nowych Technologii jest nowym przedsięwzięciem BIBLIOCAMPU – projektu podejmującego inicjatywy związane z nowymi technologiami i edukacją medialną.

Zapraszamy w dniach 2-3 grudnia do Centrum Hewelianum
w godzinach:
2 grudnia (piątek) godz.10:00-15:30
3 grudnia (sobota) godz.10:00-16:00

Co zobaczysz na Festiwalu Nowych Technologii?
Drukarka 3D. Wydrukuj swój projekt!

Stwierdziłeś(aś), że w końcu naprawisz tę szafkę w łazience, ale nagle okazuje się, że brakuje Ci śrubki, którą można kupić na drugim końcu miasta, albo wyłącznie przez internet. Myślisz sobie, że tak jak w tej bajce, przydałby się Tobie zaczarowany ołówek. I takim narzędziem może stać się właśnie drukarka 3D. Zwiastują jej ogromną przyszłość – od przemysłu, przez branżę medyczną i wytwarzania protez, aż po twój własny dom. Przyjdź do nas na Festiwal Nowych Technologii i wydrukuj swój pomysł. Uwaga! Ze względu na długi czas wydruku. Będziemy drukować tylko te projekty, których czas wydruku będzie trwał maksymalnie 30 – 40 minut.

Prosimy o przesłanie wcześniej gotowego projektu na adres: promocja@wbpg.org.pl

Google CardBoad
Google Cardboard to kartonowe okulary do oglądania filmów trójwymiarowych. Stworzone są z prostych komponentów: kartonowy arkusz wycięty ze specjalnego szablonu, dwie soczewki o ogniskowej 45 mm, magnes neodymowy oraz ferrytowy, tag NFC, rzepy oraz gumka podtrzymująca smartfon. Google można skomponować samodzielnie lub skorzystać z dostępnym na rynku gotowych zestawów.

Jak zobaczyć coś, czego nie ma? Rozszerzona rzeczywistości
Rozszerzona rzeczywistość to technologia łącząca świat rzeczywisty z wirtualnym. W wersji podstawowej oznacza możliwość odtworzenia filmu, animacji lub dźwięku przy pomocy odpowiedniej aplikacji i tabletu lub smartfona po najechaniu na znacznik, który wyzwala multimedialną treść.

Roboty
LOFI Robot – prosty i łatwo dostępny zestaw do konstruowania robotów oparty o narzędzia OPEN SOURCE, takie jak ARDUINO i SCRATCH, które zamieniają robotykę w niezwykłą zabawę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Konstruowanie robotów, ożywianie ich i nadawanie im indywidualnego charakteru, to radość sama w sobie. Zupełnie niezauważalnie przy okazji nauczyć się można podstaw mechaniki, elektroniki i programowania. Przy pomocy LOFI Robota z wycinanych laserowo drewnianych klocków, Arduino i elektronicznych modułów w kilka chwil skonstruujesz swojego pierwszego robota.

Instadruk Live
Zrób zdjęcie na Festiwalu Nowych Technologii. Oznacz je tagiem i wrzuć na instagram, a kilka sekund później odbierz fotografię z festiwalu.

Fotobudka. Zrób zdjęcie z ulubioną książką!
Biblioteczna fotobudka! Zasady są proste. Wybierasz ulubioną książkę, a my wykonujemy Tobie zdjęcie w bardzo zaskakującej aranżacji. Fotografię otrzymujesz w prezencie.

Dołącz do gry! Zbieraj punkty i wygraj gadżety!
Specjalnie opracowana dla uczestników Festiwalu gra mobilna. Zadaniem graczy jest rozwiązywanie zadań na stoiskach festiwalowych. Po uzyskaniu odpowiedniej ilości punktów gracze otrzymają gadżety Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Dla osób off-line wersja bez aplikacji!

Stoiska:
Planer.info.pl, Huntly

WARSZTATY I PREZENTACJE
2 GRUDNIA | PIĄTEK

11:00 – 11:30 | Gry miejskie na telefonie. Agnieszka Deka-Malijewska, Business Development Manager w firmie Scalac
Wykorzystanie aplikacji Huntly w grach miejskich. Funkcjonalności aplikacji eventowej i grywalizacyjnej w jednym.

11:30 – 12:00 | Planer.info.pl – serwis kulturalny, jakiego jeszcze nie było | Marcin Fedoruk
Nowy serwis kulturalny Planer zbiera informacje o wydarzeniach z Trójmiasta i okolic. To pierwsza tego rodzaju otwarta baza wydarzeń kulturalnych w regionie. Dzięki oryginalnym rozwiązaniom, takim jak własne API (Application Programming Interface), Planer może komunikować się także z innymi aplikacjami.

12:00 – 15:00 | Praktyczna fotografia mobilna | Ana Matusewicz
Jak robić dobre zdjęcia smartfonem i sprawić, by przyciągały uwagę w mediach społecznościowych? Czy selfie musi być obciachowe? Jakie aplikacje mobilne można wykorzystać do edycji zdjęć? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas warsztatów fotografii mobilnej. Omówimy także podstawy kompozycji zdjęć i trendy w fotografii mobilnej, a dzięki praktycznym zadaniom sprawdzimy, czy entuzjazm i smartfon wystarczy, by upolować kadr doskonały. Do pracy na warsztatach będzie potrzebny smartfon z dostępem do internetu (na miejscu można będzie skorzystać z bezpłatnego wifi). Warsztaty poprowadzi Ana Matusevic, blogująca fotografka, pracowniczka Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Zapisy: promocja@wbpg.org.pl

3 GRUDNIA | SOBOTA

10:00 – 12:00 Fotografia mobilna – jak dodać skrzydeł swojej pasji
Spotkanie z elementami warsztatowymi prowadzone przez przedstawicieli „Igersgdansk”, trójmiejskiej społeczności fotografów mobilnych. Uczestnicy dowiedzą się, jakie są w Trójmieście możliwości rozwijania pasji związanej z fotografią mobilną, Poznają też kilka ciekawych aplikacji do postprodukcji, dzięki którym zdjęcia ze smartfonów nabierają zupełnie innego wyrazu. Igersi pokażą też kilka alternatywnych do Instagrama społeczności fotografów mobilnych, w których nasze zdjęcia inni nie tylko „lajkują”, ale i kupują.
Zapisy: www.instameet-bibliocamp.evenea.pl

11:00 – 15:00 Projektowanie 3D od podstaw | Paweł Hommel
Warsztaty z projektowania i drukowania przestrzennego. Uczestnicy wykorzystując nowe narzędzie będą mogli urzeczywistnić swoje pomysły tworząc własne projekty przestrzenne. Zagadnienia realizowane na zajęciach to projektowanie 3D, drukowanie zaprojektowanych elementów, tworzenie programów do druku 3 D oraz podstawowe zagadnienia z zakresu informatyki.
Zapisy: promocja@wbpg.org.pl

12:00 – 15:00 Snapchat czy Instastories? Co wybrać i dlaczego? | Maryna Wójcik
Jeśli trochę znudziło Cię idealne instagramowe życie i chcesz się dzielić ze znajomymi i obserwującymi tym co widzisz tu i teraz – podpowiem Ci jak to zrobić Porozmawiamy o różnicach między Snapchatem i Instastories, podpowiem jak się ciekawie komunikować w tych kanałach i czy koniecznie trzeba być i tu i tu.

Zapisy: promocja@wbpg.org.pl
Miejsce: Centrum Hewelianum
ul. Gradowa 6 (w budynku Koszarach Schronowych)

Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku
Partner: Centrum Hewelianum
Patronat medialny: Trojmiasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *