MIASTO W SIECI | WARSZTATY

Uwaga ! Wszystkie miejsca na warsztaty „Miasto w sieci” są już zajęte 

09.05.2013 godz. 17.00 – 20.00
„Legalnie i twórczo. Prawo autorskie w sieci”?

Czym jest prawo autorskie? Na jakie bariery mogą trafić internetowi twórcy, próbując publikować w sieci? Czy bloger/ka lub twórca/twórczyni serwisu internetowego może korzystać z pracy innych, wzbogacając publikowane treści? Gdzie znaleźć interesujące zdjęcia, grafikę, muzykę, filmy, które można legalnie i bez dodatkowych opłat użyć do własnych celów i przetworzyć na własne potrzeby? Dowiedzą się tego uczestnicy i uczestniczki warsztatów, bez względu na to czy już blogują, dopiero próbują tworzyć serwisy internetowe albo myślą o rozkręceniu internetowego biznesu.

Dr Grzegorz D. Stunża – adiunkt w Pracowni Edukacji Medialnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadzi blog edukatormedialny.pl. W pracy naukowej zajmuje się tematyką uczących się, sieciowych społeczności oraz kompetencjami komunikowania. Współpracuje jako ekspert z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacją Nowoczesna Polska oraz Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku. Obecnie stażysta w Centrum Cyfrowym w Warszawie.

www.edukatormedialny.pl

16.05.2013 godz. 17.00 – 20.00
„Blogowi mistrzowie WordPress – poziom podstawowy”

Warsztat przeznaczony jest dla tych, którzy blogują ale dopiero chcą zacząć swoją przygodę z WordPress lub chcą się usamodzielnić, uniezależnić od informatycznej pomocy. W trakcie warsztatu krok po kroku przejdziemy etapy montażu własnego bloga oraz poznamy najczęściej popełniane błędy i dowiemy się jak ich uniknąć. Uczestnicy warsztatu powinni po jego ukończeniu być wstanie samodzielnie zainstalować jak i dopasować do swoich potrzeb Worpdressa tak, aby nie sprawiał problemu użytkownikom i dobrze spisywał się w przeglądarkach i wyszukiwarkach.

Tomasz Nadolny – Projekt PR i CMT Consulting – pasjonat nowych mediów, zawodowo zajmujący się ePR również w blogosferze i Social Mediach.

Mariusz Maj – wordpressowy wirtuoz, zajmujący się obsługą klienta i rozwiązaniami informatycznymi w firmie CMT Consulting w Gdańsku.

www.cmtconsulting.pl

23.05.2013 godz. 17.00 – 20.00
„Less is more” czyli nowoczesny blog lub strona internetowa od A do Z

Z czego składa się tak naprawdę strona internetowa? Co sprawia, że podoba się czytelnikom? Jak w prosty sposób zwiększyć jej czytelność i podrasować wygląd? Skąd wziąć legalne materiały graficzne i jak je obrobić? O tym dlaczego „mniej” znaczy „więcej” gdy chcemy stworzyć dobrą stronę internetową albo bloga.

Maciej Rynarzewski – grafik, bibliotekarz, założyciel portalu dla bibliotekarzy Pulowerek.pl. Zajmuje się digitalizacją oraz promocją i kulturą w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie. Prowadzi mikroagencję kreatywną Must EatBrains, gdzie zajmuje się projektowaniem stron internetowych oraz grafiki. Od czterech lat prowadzi portal Pulowerek.pl. Prywatnie wielbiciel science-fiction i dobrego dizajnu. www.musteatbrains.pl.

06.06.2013 godz. 17.00 – 20.00
„Dziennikarstwo Obywatelskie – sposób na hobby”

Czym jest dziennikarstwo obywatelskie – garść historii i teraźniejszość. Czy każdy może być dziennikarzem obywatelskim? Podstawowe narzędzia Dziennikarstwa Obywatelskiego i zasady tworzenia materiałów. Garść zadań praktycznych.

Ewa Kowalska – absolwentka Politechniki Gdańskiej. Dziesięć lat z sukcesem prowadziła działalność gospodarczą w branży poligraficzno-wydawniczej. Po urodzeniu czwartego dziecko zrezygnowała z dalszej aktywności zawodowej, oddając się pasji dziennikarstwa obywatelskiego, ukierunkowanego na promocję Gdańska, Sopotu i Gdyni. Nieoczekiwanie dla samej siebie, zgłosiła się do konkursu „Dojrzały Przesiębiorca”, który wygrała i zdobyła środki na budowę serwisu internetowego. W październiku 2009 r. otworzyła działalność gospodarczą, a miesiąc później wystartował jej blog www.iBedeker.pl, dedykowany turystom oraz miłośnikom Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Blog iBedeker jest laureatem konkursu Blog of Gdańsk 2011, jego autorka była nominowana do tytułu Gdańszczanin Roku 2011, a podczas 16. Gdańskich Targów Turystycznych, za promocję Pomorza, została uhonorowana główną nagrodą (w kategorii publikacje) „Bursztynowy Kompas”. Ewa Kowalska jest aktywną obywatelką Gdańska i osobą czynnie budującą społeczność, której pasją jest tzw. mała ojczyzna. www.iBedeker.pl

 

Organizatorzy:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Partnerzy:

Fundacja Projekt Kultura

Instytut Kultury Miejskiej

Edukator Medialny

Stowarzyszenie Arteria

iBedeker.pl

 

Patronat medialny:

trojmiasto.pl

sbp.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *